Yoga Schedule

 

Schedule Key:
Classes in Blue~Green… have no limit!
Classes in Dark~Blue… class size is limited, we will offer first come, first serve.
Classes in Aqua~Blue… are kid friendly!
*All teachers, classes and times are subject to change.*

Please Note: SUP (Stand Up Paddle-board) Yoga Classes will have sign-ups. Sign-ups will be given in order of purchase of a SUP Reservation Ticket. 

Friday, August 16

Time Class & Teacher Location
3:30 PM Barefoot Festival Opening Fairy Glen
3:30 – 8:00 PM Meditate & Sauna Outside/Fire Pit
4:00 – 5:30 PM Sup Yoga Class with Chris Martindale Mermaid Cove
4:30 – 6:00 PM Find the Fun, Fight the Fear: An Inversion Experience with Danni Pomplun Fairy Glen
4:30 – 6:00 PM Connections Practice with Kara Baruzzini Butterfly Landing
4:30 – 6:00 PM Honey Presents: Kids Yoga – MamababyYoga + Infant Massage Eagles Den
4:30 – 6:00 PM Reiki Circle with Rebecca Caliendo Om Oasis (Yurt)
4:30 – 6:00 PM Kids Yoga with Casey Miller Community Corner
4:30 – 6:00 PM SUP Yoga Class with Sarah Tiefenthaler Mermaid Cove
6:30 – 8:00 PM Pipe Dream with Chelsey Korus & DJ Taz Rashid Fairy Glen
6:30 – 8:00 PM Meet with Your Spirit Guides with Tori Washington Magic Moon
6:30 – 8:00 PM Beyond Foam Rolling with ‘Sensei’ Derek Butterfly Landing
6:30 – 8:00 PM Honey Presents: Family Kirtan –  Manta as Lullaby Eagles Den
6:30 – 8:00 PM Tools & Techniques for Everyday Mindfulness with Erin Covert Om Oasis (Yurt)
6:30 – 8:00 PM Teas, Tinctures, Tonics + Treats: An Herbal Make-and-Take with Carly Feldmeier Wisdom Keepers
6:30 – 8:00 PM Kids Yoga Community Corner
7:00 – 9:00 PM Sunset Paddle SUP Yoga Class with Courtney Regan Mermaid Cove
8:00 – 10:00 PM Kundalini Yoga and Astrology: The Structure of Power with Valerie Weir Magic Moon
8:00 – 10:00 PM Yin and the Chakras with Lisa Johnson Eagles Den
8:00 – 9:30 PM Deep Sonic Journey Sound Healing with Martier Sound Om Oasis (Yurt)
9:30 – 10:30 PM Surrender to Slow with Cassandra Justine Eagles Den

Saturday, August 17

Time Class & Teacher Location
7:00 – 8:00 AM Sunrise Paddle SUP Yoga Class with Jame Oldfield Mermaid Cove
7:00 – 8:30 AM Forest Yoga with Sarah Nelson & Becca Cutright Magic Moon
7:00 – 8:30 AM Qigong (Chi Kung) 101 with Matthew Kurzava Om Oasis (Yurt)
7:00 – 8:30 AM Meditative Run Outside/Hiking Trails
7:00 – 8:30 AM Kundalini Yoga with Billie Wahlen Main Stage
8:00 – 9:30 AM You are Here for a Reason with Live Drumming featuring Chelsey Korus & Druminyasa Fairy Glen
8:00 – 9:30 AM Beginner Arm Balance Workshop with Jessie Lipkowitz Butterfly Landing
8:00 – 9:30 AM Circles of Life: Hoop Flow with Katherine Mays Eagles Den
8::00 – 9:30 AM Exploring the Power of the 5 Elements with Biana Mavasheva Magic Moon
8:00 – 9:30 AM Nature Based Deep Relaxation Meditation with Todd Robinson Om Oasis (Yurt)
8:00 AM – 1:30 PM Meditate & Sauna Outside/Fire Pit
8:00 – 9:30 AM Honey Presents: Yoga for Kids ages 4-7 Butterfly Landing
8:30 – 10:00 AM SUP Yoga Class with Elissa Voigt Mermaid Cove
10:00 – 11:30 AM SUP Yoga Class with TBD Teacher Mermaid Cove
10:00 – 11:30 AM Honey Presents: Breastfeeding Circle Self Love Tent
10:00 – 11:30 AM Beats & Bhakti with Danni Pomplun Fairy Glen
10:00 – 11:30 AM Chakra Flow with Ann Fancy Butterfly Landing
10:00 – 11:30 AM Delicious Dance with Heather Winia Eagles Den
10:00 – 11:30 AM Yoga for Runners with Herb Kaiser Magic Moon
10:00 – 11:30 AM Calling in Your New DNA Meditation Activation with Deniz Strenski Om Oasis (Yurt)
10:00 – 11:30 AM Kindling Agni: Your Digestive Fire with Samantha Mee Wisdom Keepers
10:00 – 11:30 AM Herbal Walk with Jim McDonald Outside/Hiking Trails
10:00 – 11:30 AM Honey Presents: Yoga for Kids ages 8-12 Community Corner
10:30 A – 12:00 P SUP Yoga Class with TBD Teacher Mermaid Cove
12:00 – 1:30 PM SUP Yoga Class with Sarah Tiefenthaler Mermaid Cove
12:00 – 1:30 PM The Healing of Crystals & The Chakra System with Lisa Johnson Self Love Tent
12:00 – 1:30 PM Silent Disco and Breath Class with DJ Taz Rashid & Michael McCarthy Fairy Glen
12:00 – 1:30 PM Acro Yoga with Kimo Frederikson & Bryan Bennett Butterfly Landing
12:00 – 1:30 PM Open Your Heart to Joy with Cassandra Justine Eagles Den
12:00 – 1:30 PM The Dharma of Motherhood: Mental Health, Spirituality + Raising Humans with Brooke Miller Magic Moon
12:00 – 1:30 PM Sweet Summer Surrender: Yin Yoga & Meditation for Settling into Stillness with Katie Morey Om Oasis (Yurt)
12:00 – 1:30 PM Gut Health with Jaclyn Fracchia Wisdom Keepers
12:30 – 1:30 PM Knitting & Meditation with Sarah Sturm Creation Station
12:30 – 2:00 PM SUP Yoga Class with Courtney Regan Mermaid Cove
2:00 – 3:30 PM SUP Yoga Class with Misty Marcum Mermaid Cove
2:00 – 3:30 PM Live Podcast: The New Yogi – With Lisa Johnson Self Love Tent
2:00 – 3:30 PM Designing a Yoga Playlist Workshop with DJ Taz Rashid Fairy Glen
2:00 – 3:30 PM Soure of Strength with Dr. Krishana Clark Butterfly Landing
2:00 – 3:30 PM Intuition 101 with Tori Washington Eagles Den
2:00 – 3:30 PM Mothers Circle for Moms in the First Years with Brooke Miller Magic Moon
2:00 – 3:30 PM Health 101 with Amber Vizzaccaro Om Oasis (Yurt)
2:00 – 3:30 PM Heart Based Meditation Training with Samtha Mee Wisdom Keepers
2:00 – 3:30 PM Eco Art Therapy with Taylor Beardsall Creation Station
2:00 – 3:30 PM Herb Walk with Jim McDonald Outside/Hiking Trails
2:30 – 4:00 PM SUP Yoga Class with TBD Teacher Mermaid Cove
4:00 – 5:30 PM SUP Yoga Class with Misty Marcum Mermaid Cove
4:00 – 5:30 PM Your Body as an Instrument: Yoga & Your Voice with Dayle Extrell Fairy Glen
4:00 – 5:30 PM Fire Ceremony with Biana Mavasheva Butterfly Landing
4:00 – 5:30 PM All Thai’d Up with Michael McCarthy Eagles Den
4:00 – 5:30 PM Sacred Sister Circle: Embody Your Modern Mystic with Melissa Tigerlily Magic Moon
4:00 – 5:30 PM Nature Based Deep Relaxation Meditation with Todd Robinson Om Oasis (Yurt)
4:00 – 5:30 PM Herbs & Healing with Nayazha Coleman Wisdom Keepers
4:00 – 5:30 PM Shamanic Drumming with Terri Williams Outside/Fire  Pit
4:30 – 6:00 PM SUP Yoga Class with Courtney Welch Mermaid Cove
6:00 – 7:30 PM Myofascial Release Vinyasa with ‘Sensei’ Derek Fairy Glen
6:00 – 7:30 PM Partner Yoga Workshop with Jennifer Hayes Butterfly Landing
6:00 – 7:30 PM Akaskic Records with Janie Cricket Eagles Den
6:00 – 7:30 PM Motherhood + Work: Duel Roles, One Hear with Karen Magic Moon
6:00 – 7:30 PM Meditate & Sauna Outside/Fire Pit
7:00 – 8:00 PM Sunset Paddle SUP Yoga Class with Courtney Regan Mermaid Cove
8:00 – 9:30 PM Cacao & Creative Movement with Randie Bowler and Darcel Bowler Eagles Den
8:00 – 9:30 PM Awaken: Reiki Infused iRest Yoga Nidra with Jamie Garrison Magic Moon
8:00 – 9:30 PM When Partners Become Parents: Campfire Confessions with Brooke + Jason Miller Outside/Fire Pit
9:30 – 11:00 PM Round Table Talk on Yoga Philosophy w/ Tea & Treats Eagles Den
9:30 – 11:00 PM Open Drumming Circle Outside/Fire Pit
9:30 – 11:00 PM Acoustic Music Campground Fire Pit

 

Sunday, August 18

Time Class & Teacher Location
6:00 – 7:15 AM Kundalini Yoga with Billie Wahlen Butterfly Landing
6:00 – 9:00 AM Meditate & Sauna Outside/Fire Pit
7:00 – 8:00 AM Sunrise Paddle SUP Yoga Class with Laura Tropea Mermaid Cove
7:00 – 9:00 AM Astanga Yoga with Matthew Darling Butterfly Landing
7:30 – 9:00 AM Ecstatic Dance with Kaitlynn Morelli Fairy Glen
7:30 – 9:00 AM Strengthen & Control: Method Meets System with Ronda Guimond Eagles Den
7:30 – 9:00 AM Traditional Hatha Yoga with Trina Rowell Magic Moon
7:30 – 9:00 AM Nature Hike with TBD Teacher Outside/Hiking Trails
8:30 – 10:00 AM SUP Yoga Class with Laura Tropea Mermaid Cove
9:00 – 10:30 AM SUP Yoga Class with Chris Martindale Mermaid Cove
9:30 – 11:00 AM Starseed  Movement with Leah Purugganan-Slagenwhite & Druminyasa Fairy Glen
9:30 – 11:00 AM Chakra Awakening Immersion with Cassandra Justine Butterfly Landing
9:30 – 11:00 AM Intro to Reiki with Jennifer Troyer Eagles Den
9:30 – 11:00 AM Creative Writing with Nayazha Coleman Magic Moon
9:30 – 11:00 AM Meditate with Kate Makaroff Om Oasis (Yurt)
9:30 – 11:00 AM Ayurveda: The Science of Life with Samantha Mee Wisdom Keepers
10:30 A- 12:00 P SUP Yoga Class with Courtney Regan Mermaid Cove
11:00 A – 12:30 P SUP Yoga Class with Sarah Tiefenthaler. Mermaid Cove
11:30 AM – 1:00 PM Budokon & Mobility featuring Kelli Harrington, Sam & DJ Taz Rashid Fairy Glen
11:30 AM – 1:00 PM Tending the Saacred Flame with Natalie Piet Butterfly Landing
11:30 AM – 1:00 PM Barre Code: Barre Class Eagles Den
11:30 AM – 1:00 PM How to Overcome What is Holding You Back with Melinda Szwak Wisdom Keepers
11:30 AM – 1:00 PM Expanding Mindfulness Through Eating with Carly Feldmeier Creation Station
11:30 AM – 1:00 PM Meditate & Suana Outside/Fire Pit
11:30 AM – 1:00 PM Kids Yoga Community Corner
12:30 – 2:00 PM SUP Yoga Class with TBD Teacher Mermaid Cove
1:00 – 2:30 PM SUP Yoga Class with Courtney Welch Mermaid Cove
1:30 – 3:00 PM Set Your Soul on Fire with Lorenzo Bongiovanni Fairy Glen
1:30 – 3:00 PM Soul Train Vinyasa with Ashley Oshinsky Butterly Landing
1:30 – 3:00 PM The Body as Instrument with Christopher Briney Eagles Den
1:30 – 3:00 PM My Life is in Perfect Harmony Sound Journey with Martier Sound Magic Moon
1:30 – 3:00 PM DIY Oil Making Class with Cindy Levine Wisdom Keepers
1:30 – 3:00 PM Kids Yoga Community Corner
2:30 – 4:00 PM SUP Yoga Class with Courtney Welch Mermaid Cove
3:00 – 4:30 PM SUP Yoga Class with Chris Martindale Mermaid Cove
3:30 – 5:00 PM High Vibe Cacao Cermony with Grant Kellog Fairy Glen
3:30 – 5:00 PM Celebrate Self Love: Body Positive Yoga with Grace Slifkin Butterfly Landing
3:30 – 5:00 PM Business of Yoga: The Modern Day Hustle with Danni Pomplun Eagles Den
3:30 – 5:00 PM Loving Kindness Meditation with Ronda Diegel Magic Moon
3:30 – 5:00 PM Breathwork: A Kai Chi Do with Biana Mavasheva Om Oasis (Yurt)
5:30 – 7:00 PM Final Class & Closing with Chelsey Korus, DJ Taz Rashid, Janie Cricket & Martier Sound Fairy Glen